Copyright 2018 - Custom text here
ukbinaryoptions.net/Finpari Bonus Codes

Wysypiaj się

 

Sen dla ciała i ducha

 

Człowiek bez snu może przeżyć około dwóch tygodni, po tym czasie – umiera. Sen to bardzo złożony i skomplikowany proces zachodzący zarówno w organizmie, jak i psychice człowieka. O ile wpływ snu na ciało człowieka został dobrze zbadany, o tyle jego znaczenie dla psychiki jest nadal jedną z większych zagadek naukowych. Można natomiast zaobserwować efekty jakie ma nie wysypianie się dla psychiki człowieka. A oto dlaczego warto się wysypiać:

 

 

 

Sen dla ciała

 

Dla fizycznej sprawności organizmu sen jest niezwykle istotny, bowiem pozwala odzyskać energię, zregenerować organizm, okazuje się, że osoby nie wysypiające się częściej zapadają na cukrzycę i otyłość, w wyniku mniejszej ilości leptyny we krwi. Są to też osoby o znacznie większym stężeniu hormonu stresu we krwi. Brak snu spowalnia metabolizm, prowadzi do zaburzeń na tym tle i obniża odporność.

 

  • podczas snu naprawiane są uszkodzone w nocy komórki nerwowe

  • następuje regeneracja układu przemiany materii

  • organizm we wzmożony sposób pompuje krew do mięśni

  • produkowane są hormony: testosteron, prolaktyna, hormon wzrostu, leptyna

 

 

 

Sen dla ducha

 

Sen jest również niezwykle istotny dla zdrowia psychicznego. Właśnie jego brak podawany jest jako jedna z przyczyn depresji, bezsenność obserwowana jest również u osób cierpiących na schizofrenie. Brak snu powoduje obniżenie nastroju, rozdrażnienie a wręcz agresywność, utrudnia koncentracje, osłabia refleks, sprawia, że uczymy się dużo wolniej. Dokładnie jakie znaczenie ma sen dla naszej psychiki nie udało się do końca odkryć, jedna teoria mówi, że podczas snu usuwane są wszelkie zbędne informacje z naszego mózgu – w tej koncepcji sen jest codziennymi porządkami w naszym systemie psychicznym. Druga teoria ma założenia przeciwne – mówi o tym, że podczas snu mózg przetwarza i zapamiętuje to, czego nauczyliśmy się i doświadczyliśmy podczas dnia. Oddzielną, niemal zupełnie niezbadaną kwestią pozostaje pytanie, czym są marzenia senne i po co je śnimy.

 

 

 

Biorąc pod uwagę jak ważny w naszym życiu jest sen i jak dużo dobrego wnosi on zarówno dla naszego zdrowia psychicznego jak i fizycznego, jest to ten element życia, o który powinniśmy dbać.

 

f t g m

    

mail: infomacja@solitarytrees.net

          tel: 5874-8561-87

      kontakt bezpośredni:
   Wrocław, ul. Wrzosowa 7